AzLogo
           
           
az Atom + Document az Open letter to US azUntold Stories az Hoveyda and AZ az Contact


Exc. Mr. Ardeshir Zahedi, Iran ambassador to US under shah,
Foreigh Minister, dies at 93
جناب آقای اردشير زاهدی آخرين سفير شاهنشاه آريامهر در آمريکا ووزير امور خارجه در 93 سالگی درگذشت
درگذشت جناب آقای زاهدی در بامداد روز پنجشنبه 18 نوامبر 2021 در مونترو سوييس يک ضايعه ملی بود. اين ضايعه ملی را با خانواده گرامی ايشان، والاحضرت شاهدخت شهناز و والاحضرت مهناز دختر ايشان و ديگرايرانيان ايران دوست با انده فراوان و غمی بزرگ شريک میشویم.

آنچه در زير میآيد نوشته رسانه ها در فاصله يکساعت از درگذشت ايشان بوده است.

آن شادروان رويداد سال 1953 را يک کودتا نمیدانست و هرکجا واژه «کودتا» بکار رفته نظر نويسنده گزارش وسايت مربوط بوده است.

اردشیر زاهدی، سیاستمدار ایرانی، داماد سابق شاه و آخرین سفیر او در آمریکا، درگذشت

۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸ نوامبر ۲۰۲۱، ۱۴:۳۶ GMT بی بی سی

اردشیر زاهدی، داماد شاه و آخرین سفیر دولت شاهنشاهی ایران در آمریکا در ۹۳ سالگی پس از یک دوره بیماری در سوئیس در گذشت.

این سیاستمدار ایرانی که مدتی هم وزیر امور خارجه بود، بعد از خروج از ایران در مونتروی سوئیس زندگی می‌کرد. آقای زاهدی همسر سابق شهناز پهلوی، دختر محمدرضا شاه پهلوی بود و به آخرین شاه ایران رابطه نزدیکی داشت. اردشیر زاهدی فرزند فضل الله زاهدی بود که بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، نخست‎وزیر شد.

Long-Time Former Iranian Diplomat Zahedi Dies In Switzerland

Iran International

Ardeshir Zahedi, former Iranian foreign minister, ambassador to Washington during the monarchy and son-in-law of the Shah passed away in exile on Thursday.

Zahedi who lived in Switzerland was 93 years old and was born into a powerful family in 1928 in Tehran. His father, Fazlollah Zahedi, was a general who served as prime minister and played an instrumental role during political upheaval in Iran in 1953 when he led a military coup that brought Mohammad Reza Shah Pahlavi back to power.

Zahedi who attended an American School in Beirut continued his education in Utah State University and graduated as an agricultural engineer. After returning to Iran, he became a senior official in the Point Four assistance program launched by US President Harry S. Truman in 1949.

Zahedi served as ambassador in Washington from 1960-1962 and again from 1973 until the 1979 revolution. He was foreign minister from 1966-1971.

In the final years of his life Zahedi adopted controversial positions, including his praise for Quds Force commander Qasem Soleimani who was killed by a US drone attack in Baghdad in January 2020, ordered by former president Donald Trump.

اردشیر زاهدی درگذشت

ايسنا: منابع خبری خارجی از درگذشت اردشیر زاهدی از وزرای خارجه پیشین کشورمان خبر داده‌اند.

به گزارش ایسنا بر اساس اخبار منتشر شده در برخی منابع خارجی، اردشیر زاهدی داماد سابق پهلوی دوم و وزیر خارجه و سفیر سابق ایران در انگلیس و آمریکا، زاده ۱۳۰۷ در تهران، در سن ۹۳ سالگی پس از یک دوره بیماری در سوئیس درگذشت.

او اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ مواضعی ضدآمریکایی داشت که توجهات بسیاری را به خود جلب کرد.
============
اردشیر زاهدی، وزیر خارجه پیشین ایران، درگذشت
به‌روز شده رادیو فردااظهارات اردشیر زاهدی در سال‌های اخیر از جمله در دفاع از برجام و تقدیر او از قاسم سلیمانی خبرساز شده بود.

اردشیر زاهدی، وزیر خارجه دوران پهلوی، سفیر پیشین ایران در بریتانیا و آمریکا و همچنین داماد سابق محمدرضاشاه پهلوی روز پنج‌شنبه ۲۷ آبان در ۹۳ سالگی درگذشت.

نزدیکان خانواده زاهدی، با تأیید این خبر گفته‌اند که آقای زاهدی صبح روز پنج‌شنبه در ویلای شخصی خود در سوئیس درگذشته است.

اردشیر زاهدی متولد مهرماه ۱۳۰۷ در تهران بود. او از دو خاندان سیاسی نسب می‌برد. پدرش، سپهبد فضل‌الله زاهدی، نخست‌وزیر و چهره سرشناس نظامی و سیاسی در دوره رضاشاه و محمدرضا شاه بود، و پدربزرگ مادری او، میرزا نصرالله خان مشیرالدوله، نخستین صدراعظم ایران در دوره مشروطه بود.

زمانی که نوجوان بود، پدرش در مقام فرماندهی لشکر اصفهان، توسط قوای متفقین بازداشت و به خارج از کشور تبعید شد. اردشیر زاهدی پس از اخذ دیپلم از یک مدرسه آمریکایی در بیروت، در دهه ۱۳۲۰ برای ادامه تحصیل به دانشگاه ایالتی یوتا در آمریکا رفت و در رشته مهندسی کشاورزی تحصیل کرد.

او پس از بازگشت به ایران معاون اصل چهار ترومن شد.

آقای زاهدی در جریان وقایع روزهای ۲۵ و ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ که منجر به سرنگونی دولت محمد مصدق شد، مشاور پدرش بود و شرح آن روزها را در کتاب خاطرات خود آورده است. او در دوران نخست‌وزیری پدرش رابط بین او و شاه بود. زاهدی در دو دهه آخر سلطنت محمدرضا شاه دو بار سفیر ایران در آمریکا، یک‌بار سفیر ایران در بریتانیا و از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۰ وزیر خارجه بود. او در سال‌های گذشته خاطرات خود را در سه جلد منتشر کرد.

آقای زاهدی در سال ۱۳۳۶ با شهناز، دختر بزرگ محمدرضا شاه، ازدواج کرد ولی پس از هفت سال از وی جدا شد، با این حال همچنان دوست نزدیک و محرم اسرار محمدرضا شاه پهلوی باقی ماند.

اردشیر زاهدی: اگر از بیماری شاه خبر داشتم به مردم می‌گفتم

اظهارات وزیر خارجه دوره محمدرضاشاه طی سال‌های اخیر از جمله در دفاع از برجام و تقدیر او از قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران که در عراق کشته شد، خبرساز شده بود. او در عین حال از مخالفان سیاست‌های دونالد ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران بود و در مطلبی در روزنامه نیویورک تایمز، سیاست‌های رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا علیه ایران را محکوم کرده بود. بر اساس گزارش‌های خبری و زندگینامه اردشیر زاهدی در کتاب خاطرات او/ب.ب/ک.ر

=================

اردشیر زاهدی درگذشت

برخی منابع خبری از درگذشت اردشیر زاهدی، داماد سابق شاه و آخرین سفیر ایران در آمریکا خبر دادند.

به گزارش خبرآنلاین، اردشیر زاهدی که در سال های اخیر برخی مواضعش مثل حمایت از سردار شهید سلیمانی و مخالفت با تحریم‌ها خبرساز شده بود، امروز در ۹۳ سالگی در سوئیس درگذشت. بنابر گزارش ها زاهدی پس از تحمل یک دوره بیماری درگذشت.

او، وزیر خارجه دوران پهلوی، سفیر پیشین ایران در بریتانیا و آمریکا، و همچنین داماد محمدرضاشاه و از جمله دولتمردانی بود که در دربار ایران نقش پررنگی داشت.

=============

رضا تقی زاده در باره شادروان جناب آقای اردشير زاهدی

رضا تقی زاده، شادروان جناب آقای زاهدی را يک وزنه ديپلماتيک در صحنه سياسی میبيند.

اما همين رضا تقی زاده، جناب شادروان زاهدی را در لفافه طرفدار جمهوری اسلامی میداند و جناب آقای زاهدی که مرگ ايشان يک «ضايعه ملی» به حساب می آيد را در نقش «ملا نصرالدين» جلوه میدهد. اين در مورد جناب آقای زاهدی و آنهم پس از درگذشت ايشان يک لاف زنی بی ادبانه بيش نيست. درحاليکه گزارشگران وابسته به رژيم اسلامی مانند ايسنا و خبرگزاری پارس بدون اظهار نظر ويا با واژه هایی که نشان از ميهن دوستی جناب آقای زاهدی دارد به لاف زنی بی ادبانه دست میزند و بارها مخالفت جناب آقای زاهدی با آمريکا را به رخ میکشد. به راستی امروز کسی نيست که با سياست های توسعه طلبانه آمريکا موافق بوده باشد.

=============

بانو مهناز افخمی در باره شادروان جناب آقای اردشير زاهدی

=============

عباس میلانی در باره شادروان جناب آقای اردشير زاهدی

=========

اردشیر زاهدی درگذشت

خبرگزاری پارس: اردشیر زاهدی وزیر خارجه دوران پهلوی و آخرین سفیر رژیم شاهنشاهی در آمریکا، در سن ۹۳سالگی پس از یک دوره بیماری در سوئیس درگذشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، اردشیر زاهدی وزیر خارجه دوران پهلوی و آخرین سفیر دولت شاهنشاهی در ایالات متحده آمریکا، در سن ۹۳سالگی پس از یک دوره بیماری در سوئیس درگذشت.

اردشیر زاهدی از افراد بسیار نزدیک به محمدرضا شاه پهلوی و داماد سابق او بود.

============

اردشیر زاهدی درگذشت

• ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰
• اخبار بین الملل اخبار دیپلماسی ایران
اردشیر زاهدی از وزرای خارجه رژیم پهلوی و آخرین سفیر ایران در آمریکا در دوران رژیم پهلوی، در سوئیس درگذشت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، اردشیر زاهدی از وزرای خارجه رژیم پهلوی و همسر شهناز پهلوی دختر محمدرضا پهلوی، پس از طی یک دوره بیماری در سن 93 سالگی در سوئیس درگذشت.

وی آخرین سفیر ایران در آمریکا در واپسین روزهای عمر رژیم سابق بود. پدر وی فضل الله زاهدی عامل کودتای 28 مرداد 32 و نخست وزیر دولت بعد از سرنگونی دکتر محمد مصدق بود.

زاهدی در سالهای پایانی عمر خود با جدا شدن از بازماندگان رژیم پهلوی و اپوزیسیون خارج‌نشین، در سخنان و مصاحبه‌هایش به محکوم کردن تحریم‌های آمریکا و دفاع از حضور منطقه‌ای ایران می‌پرداخت.

جدایی بحرین از ایران در زمان وزارت خارجه اردشیر زاهدی رخ داد.

===============

اردشیر زاهدی درگذشت

ShahAZ منابع خبری خارجی از درگذشت اردشیر زاهدی از وزرای خارجه پیشین ایران خبر داده‌اند.

اردشیر زاهدی ایران وزیر خارجه ایران در دوره شاه درگذشت.

وی همچنین اخرین سفیر حکومت پهلوی در امریکا بود.

زاهدی در سن ۹۳ سالگی و به دلیل بیماری در سوییس فوت کرد.

اردشیر زاهدی فرزند تیمسار فضل الله زاهدی و همسر نخست شهناز دختر محمدرضا پهلوی اخرین شاه ایران است.

او در سال های اخیر به دلیل مخالفت با سیاست های ترامپ رییس جمهور وقت امریکا علیه ایران و گروه های فعال برانداز مورد توجه رسانه ها و افکار عمومی بود.

=====================

اردشیر زاهدی، وزیر امور خارجه ایران در دوران پهلوی، درگذشت
۱ ساعت پیش

اردشیر زاهدی در کنار محمدرضا پهلوی، شاه فقید ایران.

اردشیر زاهدی، وزیر امور خارجه و سفیر اسبق ایران در آمریکا روز پنجشنبه در ۹۳ سالگی در سویس درگذشت.

اردشیر زاهدی در سال ۱۳۰۷ متولد شد. تحصیلات خود را در رشته مهندسی کشاورزی در دانشگاه ایالتی یوتا در آمریکا به اتمام رساند. در بازگشت به ایران برای اصل چهار آمریکا کار می کرد.

در سال‌های ۱۳۳۸ تا ۱۳۴۰ سفیر ایران در آمریکا شد و از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۰ تصدی وزارت امور خارجه ایران را بر عهده داشت. زاهدی بار دیگر بعد از وزارت امور خارجه، به سفارت ایران در آمریکا آمد و در زمان انقلاب ۵۷ سفیر ایران در واشنگتن بود. همکاران اردشیر زاهدی در خاطراتی که بعد از انقلاب منتشر کردند، همواره بر کارآیی و توانایی و ایران دوستی او تاکید کرده اند.

اردشیر زاهدی در سال ۱۳۳۶ با شهناز دختر ارشد محمدرضا شاه پهلوی ازدواج کرد، که این ازدواج در سال ۱۳۴۳ به جدایی انجامید.

وی فرزند سپهبد فضل الله زاهدی از نظامیان بلندپایه دوران پهلوی بود که در انسجام و یکپارچگی ایران، از جمله در خراسان و مازندران و نیز خوزستان، نقش‌های اساسی ایفا کرد.

از اردشیر زاهدی سه جلد کتاب خاطرات و یک جلد کتاب درباره وقایع ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ بر جای مانده، که از منابع تاریخ معاصر ایران محسوب می شود.

==================

اردشیر زاهدی درگذشت

درحالیکه برخی رسانه‌ها خبر درگذشت اردشیر زاهدی را منتشر و سپس تکذیب کردند، پیگیری خبرنگار «انتخاب» حکایت از تایید فوت آقای زاهدی دارد. وی که فرزند فضل‌الله زاهدی و همچنین همسر سابق شهناز پهلوی بوده، سابقه‌ تصدی وزارت خارجه ایران را دارد و آخرین سفیر ایران در ایالات متحده آمریکا در دورهٔ محمدرضا شاه پهلوی بوده.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

درحالیکه برخی رسانه‌ها خبر درگذشت اردشیر زاهدی را منتشر و سپس تکذیب کردند، پیگیری خبرنگار «انتخاب» حکایت از تایید فوت آقای زاهدی دارد.

به گزارش «انتخاب»، فوت اردشیر زاهدی براثر سالخوردگی و برخی بیماری‌ها و در ۹۳ سالگی اتفاق افتاده است. شرایط بیماری او در سال‌های اخیر به گونه‌ای بود که پزشکان بصورت مرتب در منزل او در سوییس حضور داشتند وی که فرزند فضل‌الله زاهدی و همچنین همسر سابق شهناز پهلوی بوده، سابقه‌ تصدی وزارت خارجه ایران را دارد و آخرین سفیر ایران در ایالات متحده آمریکا در دورهٔ محمدرضا شاه پهلوی بوده.

مواضع او، اما در سال‌های اخیر پیرامون انرژی هسته‌ای و ترور سردار سلیمانی، بعضاً با حملات تند حامیان رژیم گذشته همراه بود

====================

فوری/ اردشیر زاهدی درگذشت /علت فوت داماد شاه چه بود؟

کدخبر: 455482 ۱۴۰۰/۰۸/۲۷ - ۱۸:۱۳

اگرچه برخی رسانه‌ها خبر درگذشت اردشیر زاهدی را منتشر و سپس تکذیب کردند، ولی پیگیری برخی رسانه‌ها حکایت از تایید فوت آقای زاهدی دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، این خبر از سوی تعدادی از اقوام زاهدی تائید شده و به خبرنگاران ایرانی در ارتباط با او قرار گرفته است.

زاهدی که در سال های اخیر به خاطر انتقاداتش علیه آمریکا برای تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران خبرساز شده بود از ۴ سال قبل که دچار شکستگی لگن شد، تقریبا فعالیت های فیزیکی اش به شدت کاهش یافته بود. او در دو سال گذشته دو بار به کرونا مبتلا شد و چند ماهی را در بیمارستان بستری بود.

آثار ابتلاء به کرونا و کهولت سن را از دلایل فوت این دیپلمات سرشناس اعلام کرده اند.

اردشیر زاهدی وزیر خارجه در دوره شاه و اخرین سفیر حکومت پهلوی در امریکا در سوئیس درگذشت.

او به هنگام فوت، ۹۳ سال داشت.

========================

اردشیر زاهدی درگذشت

رسانه‌ها از درگذشت اردشیر زاهدی از وزرای خارجه ایران در دوره پهلوی خبر داده‌اند.

به گزارش شهرآرانیوز، منابع خبری خارجی از درگذشت اردشیر زاهدی از وزرای خارجه ایران در دوره پهلوی خبر داده‌اند.

فوت اردشیر زاهدی براثر سالخوردگی و برخی بیماری‌ها و در ۹۳ سالگی اتفاق افتاده است. شرایط بیماری او در سالهای اخیر به گونه‌ای بود که پزشکان بصورت مرتب در منزل او در سوییس حضور داشتند وی که فرزند فضل‌الله زاهدی و همچنین همسر سابق شهناز پهلوی بوده، سابقه‌ی وزیر خارجه ایران و آخرین سفیر ایران در ایالات متحده آمریکا در دورهٔ محمدرضا شاه پهلوی را نیز در کارنامه دارد.

مواضع او اما در سال‌های اخیر پیرامون انرژی هسته‌ای و ترور سردار سلیمانی، بعضاً با حملات تند حامیان رژیم گذشته همراه بود.

==============

در سن ۹۳ سالگی؛
اردشیر زاهدی، داماد شاه درگذشت

۰ منابع خبری خارجی از درگذشت اردشیر زاهدی از وزرای خارجه پیشین کشورمان خبر داده‌اند.

کبنا ؛منابع خبری خارجی از درگذشت اردشیر زاهدی از وزرای خارجه پیشین کشورمان خبر داده‌اند.

بر اساس اخبار منتشر شده در برخی منابع خارجی، اردشیر زاهدی داماد سابق پهلوی دوم و وزیر خارجه و سفیر سابق ایران در انگلیس و آمریکا، در سن ۹۳ سالگی پس از یک دوره بیماری در سوئیس درگذشت.

او اردیبهشت ماه سال 1399 مواضعی ضدآمریکایی داشت که توجهات بسیاری را به خود جلب کرد.

زندگی نامه زاهدی

اردشیر زاهدی در ۲۴ مهر ۱۳۰۷ در تهران به دنیا آمد. پدر وی، سپهبد فضل‌الله زاهدی از نظامیان بلندپایه در سلطنت پهلوی بود. اردشیر زاهدی، دیپلم خود را از یک مدرسه آمریکایی در بیروت، لبنان گرفت و برای ادامه تحصیل به دانشگاه ایالتی یوتا در آمریکا رفت تا درس مهندسی کشاورزی بخواند.

زاهدی در کتاب خاطراتش می‌گوید که اولین دیدارش با محمدرضا پهلوی، شاه ایران را همزمان با اولین بازدید شاه از آمریکا در سال ۱۳۲۸ بوده‌است.

در آنجا اردشیر زاهدی به عنوان نمایندهٔ محصلین ایرانی ایالت یوتا به دیدار شاه ایران می‌رود. زاهدی در سال‌های پیش از کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ به ایران بازگشت. در آن زمان آمریکایی‌ها در پروژه‌های گوناگونی در ایران، از جمله حوزه کشاورزی فعالیت داشتند. یکی از این پروژه‌ها به نام «برنامه اصل ۴» که برای بهبود کشاورزی در ایران بود و ۱۳۸ آمریکایی در آن مشغول به فعالیت بودند. یرواند آبراهامیان در کتاب «کودتا» می‌نویسد: «اردشیر زاهدی فرزند سرلشکر زاهدی در پروژه اصل ۴ کار می‌کرد و پیام‌های آمریکایی‌ها را به پدرش که مخفی شده بود، می‌رساند.» در کودتای ۲۵ مرداد ۱۳۳۲، سپهبد فضل‌الله زاهدی، پدر اردشیر زاهدی، از عوامل اصلی آن کودتا بود که در ابتدا شکست می‌خورد و سه روز مخفی می‌شود و پس از پیروزی کودتای ۲۸ مرداد، نخست‌وزیر ایران می‌شود.

سال گذشته عکسی در شبکه های اجتماعی درباره کشته شدن اردشیر زاهدی منتشر شده بود که بلافاصله از سوی وی تکذیب شد.

=====================

اردشیر زاهدی درگذشت+ بیوگرافی

برخی منابع خبری از درگذشت اردشیر زاهدی، داماد سابق شاه و آخرین سفیر ایران در آمریکا خبر دادند.

به گزارش راهبرد معاصر؛ اردشیر زاهدی وزیر خارجه دوران پهلوی و آخرین سفیر دولت شاهنشاهی در ایالات متحده در سن ۹۳ سالگی در سوئیس درگذشت.

سوابق اردشیر زاهدی

اردشیر زاهدی از افراد بسیار نزدیک به محمدرضا پهلوی و داماد سابق او بود.

او در سال ۱۳۳۶ با شهناز پهلوی ازدواج کرد و حاصل ازدواج آن‌ها دختری به نام مهناز بود.

اردشیر زاهدی تا آخرین لحظات زندگی محمدرضا شاه پهلوی در قاهره در کنار او بود.

او، وزیر خارجه دوران پهلوی، سفیر پیشین ایران در بریتانیا و آمریکا، و همچنین داماد محمدرضاشاه و از جمله دولتمردانی بود که در دربار ایران نقش پررنگی داشت.


علت درگذشت اردشیر زاهدی

بنابر گزارش ها زاهدی پس از تحمل یک دوره بیماری درگذشت.

اردشیر زاهدی پس از یک دوره بیماری امروز در شهر مونترو سوئیس درگذشت.

بیوگرافی اردشیر زاهدی

اردشیر زاهدی متولد ۲۴ مهر ۱۳۰۷، یک سیاست‌مدار ایرانی بود. وی وزیر خارجه ایران و آخرین سفیر ایران در ایالات متحده آمریکا در دورهٔ محمدرضا شاه پهلوی بود. وی فرزند فضل‌الله زاهدی و همچنین همسر سابق شهناز پهلوی بود.

اردشیر زاهدی در ۲۴ مهر ۱۳۰۷ در تهران به دنیا آمد. پدر وی، سپهبد فضل‌الله زاهدی از نظامیان بلندپایه در سلطنت پهلوی بود. اردشیر زاهدی، دیپلم خود را از یک مدرسه آمریکایی در بیروت، لبنان گرفت و برای ادامه تحصیل به دانشگاه ایالتی یوتا در آمریکا رفت تا درس مهندسی کشاورزی بخواند.

زاهدی در کتاب خاطراتش می‌گوید که اولین دیدارش با محمدرضا پهلوی، شاه ایران را همزمان با اولین بازدید شاه از آمریکا در سال ۱۳۲۸ بوده‌است. در آنجا اردشیر زاهدی به عنوان نمایندهٔ محصلین ایرانی ایالت یوتا به دیدار شاه ایران می‌رود. زاهدی در سال‌های پیش از کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ به ایران بازگشت. در آن زمان آمریکایی‌ها در پروژه‌های گوناگونی در ایران، از جمله حوزه کشاورزی فعالیت داشتند. یکی از این پروژه‌ها به نام «برنامه اصل ۴» که برای بهبود کشاورزی در ایران بود و ۱۳۸ آمریکایی در آن مشغول به فعالیت بودند. یرواند آبراهامیان در کتاب «کودتا» می‌نویسد: «اردشیر زاهدی فرزند سرلشکر زاهدی در پروژه اصل ۴ کار می‌کرد و پیام‌های آمریکایی‌ها را به پدرش که مخفی شده بود، می‌رساند.» در کودتای ۲۵ مرداد ۱۳۳۲، سپهبد فضل‌الله زاهدی، پدر اردشیر زاهدی، از عوامل اصلی آن کودتا بود که در ابتدا شکست می‌خورد و سه روز مخفی می‌شود و پس از پیروزی کودتای ۲۸ مرداد، نخست‌وزیر ایران می‌شود.

=====================

اردشیر زاهدی درگذشت

اردشیر زاهدی آخرین سفیر دولت شاهنشاهی در ایالات متحده آمریکا، در سن 93 سالگی درگذشت.

به گزارش جماران؛ اردشیر زاهدی وزیر خارجه دوران پهلوی و آخرین سفیر دولت شاهنشاهی در ایالات متحده، در سن ۹۳سالگی پس از یک دوره بیماری در سوئیس درگذشت.

اردشیر زاهدی از افراد بسیار نزدیک به محمدرضا شاه پهلوی و داماد سابق او بود.

===============

اين رشته سر دراز دارد همه رسانه های کوچک و بزرگ و مهم غير مهم همگی در همين رديف گزارش داده اند.

ImpEmblem
نماد ملی شاهنشاهی

Sun and Lion
نماد ملی ايران

QueenEmblem
نماد ملکه ايران

CrownPrinceEmblem
نماد وليعهد ايران

   
     
     
Copyright © 2014- All Rights Reserved Direcconnect