AzLogo
           
           
az Atom + Document az Open letter to US azUntold Stories az Hoveyda and AZ az Contact


گفتگو های تاريخی جناب آقای اردشير زاهدی
-3-

تلاش شده است گفتگو های جناب آقای اردشير زاهدی در اين تارنما گرد آوری شود. اگر شما بازديد کننده از گفتگو يا مورد ديگری آگاهی داريد خواهشمند است پيوند ويا فايل آنرا در تماس با ما در ميان بگذاريد.

فايل ها بزرگ است شکيبا باشيد تا باز شوند.

گفتگوی ويژه با اردشیر زاهدی در مورد درگذشت شاهزاده علیرضا پهلوی
07/01/11 19:38 CET

اردشیر زاهدی، آخرین سفیر ایران در آمریکا پیش از انقلاب و داماد سابق شاه ایران، خودکشی شاهزاده علیرضا پهلوی را “بی نهایت تعجب برانگیز” خواند. وی در مصاحبه ای اختصاصی با یورونیوز گفت یک هفته قبل از این واقعه با علیرضا مکالمه تلفنی داشته است.

“ایشان پاریس بودند که با هم صحبت کردیم. روحیه اش بسیار خوب بود، با هم شوخی کردیم.” زاهدی در ادامه افزود: “تعجب من از این است که در این یک هفته چه اتفاقی افتاده است… فکر می کنم یک چیز آنی پیش آمده است.”

علیرضا پهلوی، پسر کوچکتر شاه سابق ایران، صبحگاه چهاردهم دی ماه در منزل خود در شهر بوستون آمریکا خودکشی کرد. وی در 8 اردیبهشت 1345 در تهران به دنیا آمد. با وقوع انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 در حالی که دوازده سال بیشتر نداشت، به همراه خانواده مجبور به ترک کشور شد و پس از آن در خارج از ایران به زندگی و تحصیل پرداخت.

آقای زاهدی به این سوال که دلیل اینکه خبر مرگ علیرضا در این چند روز در صدر اخبار بوده است چنین پاسخ داد: “هر جوانی در هر جای دنیا از بین برود باعث تاثر افرادی می شود که خانواده خود را دوست دارند… علیرضا به این دلیل محبوبیت داشت که خود را قاطی هیچ نکرد. برای مظلومیت و تمیز بودنش.” وی گفت: “ پسری بود که در سیاست دخالت نداشت. وقتی از مملکت خارج شد بچه بود و مرگ پدر بسیار متاثرش کرد. و همین طور اتفاق خواهرش که همبازی اش بود.”

وی که به هنگام مرگ 44 سال داشت، تحصیلات خود را از جمله در رشته موسیقی و ایرانشناسی در دانشگاه های پرینستون، کلمبیا و هاروارد انجام داده بود. خواهر کوچکتر او لیلا نیز در سال 1380 در سن 31 سالگی در لندن به زندگی خود پایان داد.
ImpEmblem
نماد ملی شاهنشاهی

Sun and Lion
نماد ملی ايران

QueenEmblem
نماد ملکه ايران

CrownPrinceEmblem
نماد وليعهد ايران

  To See Videos please click here
برای ديدن ويدئو ها اينجا کليک کنيد
     
     
Copyright © 2014- All Rights Reserved Direcconnect